Přeskočit na obsah

Poslechněte si rozhovor o mateřství špičkové sportovkyně s Ivanou Loubkovou

Ivana Loubková hostem ŠÍLENCI DISKOMFORTU

Žijeme v době, která nepříliš nahrává milovníkům „starých dobrých pravd a zvyklostí“. Ještě ke konci dvacátého století byla kombinace mateřství a kariéry (ať sportovní či pracovní) tématem diskusí. Dnes už nikdo soudný nepochybuje, že žena může být úspěšnou profesionálkou i matkou zároveň. Ve sportu je toto téma tím ožahavější, že se jedná o fyzickou stránku věci. Neubližujeme tréningem plodu? Může matka novorozeněte trénovat? Naštěstí od dob Galilea Galilei víme, že ti, kteří se bázlivě a křečovitě drží starých – ničím nepodložených – pravd se mýlí na úkor těch, kteří přicházejí s progresivním řešením, založeným na racionální úvaze a reálné zkušenosti. Mateřství špičkové sportovkyně rozhodně není koncem kariéry.

Před zhruba čtyřmi lety se mnoha českým terénním triatletkám ulevilo. Soupeření o bednu se najednou stalo otevřenou disciplínou, kde se hraje o tři medaile, nikoliv jedno zbývající volné místo. Sestry Loubkovy se totiž po veleúspěšné kariéře sportovní vydaly na kariéru rodičovství. Leč soupeřky se neradovaly dlouho. Rok od ohlášeného těhotenství už zase stála Ivana Loubková na stupni vítězů se zlatou medailí na krku.

1. Zimní pražský MTB maraton '09: Ivana Loubková - Závody - Redakční foto -  Fotogalerie - zdroj: MTBS.cz
Ivana Loubková: zdroj MTBS.cz

O mateřství špičkové sportovkyně jsme se v podcastu ŠÍLENCI DISKOMFORTU bavili s Ivanou Loubkovou z týmu Cyklorenova Cvikov. Několikanásobnou vítězkou poháru či mistrovství ČR v xteře, vítězkou duatlonů i bajkových sérií, ale i špičkovou silniční cyklistkou. Ivana na vrcholu své kariéry být matkou neplánovala. Ale znáte to, člověk míní… Dítě přináší do života nový rozměr, dává novou motivaci dělat i staré věci. Ivana ani na vteřinu nepochybovala, že se po porodu na vrchol zase vrátí. V rodině měla obrovskou podporu a nikdo jiný jí nikdy nepřesvědčil o tom, že by to mělo být jinak. Její závodní „výpadek“ trval přesně rok – od Silvestra do Silvestra. Na jeho začátku i konci jsou zlaté medaile.