Přeskočit na obsah
ms

Michal Svoboda

Sociolog. Bikepacker. Ultrarunner. Šílenec diskomfortu.
Michal Svoboda

Myslel jsem si, že jsem od přirozenosti smutný člověk. Hledal jsem důvody v ostatních. Ve společnosti, do které jsem se narodil. V zastaralém vzdělávacím systému. Ve svých učitelích, šéfech, politicích.

Až časem jsem přišel na to, že štěstí nezávisí na vnějších okolnostech. Závisí na tom, jak na tyto okolnosti sami reagujeme. Musíme najít vnitřní sílu, abychom v těchto reakcích byli skutečně svobodní. A ta síla pochází z diskomfortu.

Pochopil jsem, že ti, kteří v životě něčeho dosáhli a kteří jednou budou odcházet s pocitem naplnění, nejsou z těch, kteří se starají o své bezpečí. Jsou to ti, kteří se vědomě vystavují neznámému. Spoléhají sami na sebe. Nebojí se výzev.

Svět diskomfortu vám průběžně představuji. V rozhovorech s těmi, kteří mu jdou přímo naproti. Ve vlastních úvahách. Věřím, že v něm najdete inspiraci.

Michal Svoboda

michal@silencidiskomfortu.cz

Moje výzvy diskomforu

Na kole z Prahy do Porta

Červenec – srpen 2018

Unsupported Bikepacking
3500 kilometrů na kole. Pouť do Santiaga de Compostela, která navždy změnila můj život a pohled na svět. A to i přesto, že zázraky se neděly a ani anděly jsem nepotkal. A možná proto to bylo tak krásné. Jako bonus jsem si protáhl cestu až do Portugalského Porta. Býval bych mohl jet i dál, ale přestalo mě to bavit.

Prominentní vrcholy Lužických hor

Září 2O2O

Unsupported ultra-trail running.
116 uběhnutých kilometrů a nastoupaných 4900 výškových metrů. V mých rodných horách.

Za 22 hodin.

Ultrafatra

Červenec 2O2O

Ultra-trail running.
57 uběhnutých kilometrů a nastoupaných 3600 výškových metrů. Krásnou přírodou středního Slovenska.

Za 9,5 hodiny.

Čertovskej ultratrail

Květen 2021

Ultra-trail running.
66,6 uběhnutých kilometrů a nastoupaných 1700 výškových metrů. Bezděz a tak.

Za 9,5 hodiny.

Na kole Jordánskou pouští

Říjen 2019

Unsupported Bikepacking
700 kilometrů na kole uprostřed pouště, kde jsem si užil nejkrásnější samoty. A protože je jourdánská poušť plná kaňonů, zároveň jsem si užil 11 000 nastoupaných výškových metrů. Navštívil jsem zapomenuté pouštní paláce a spal pod těmi nejkrásnějšími hvězdami.

Prenzlauer Hügelmarathon

Říjen 2021

Silniční cyklistický maraton
226 km, 7h 19 min

Krásně minimalisticky pojatý závod na severu Německa. Uzavírka cyklistické sezóny. Povinný buřt a hrachová kaše na 120 km.

Mecklenburgerseenrunde

Květen 2018

Silniční cyklistický maraton
300 km, 10h 34 min

Famózní akce s pětitisícovkou účastníků okolo severoněmeckých jezer. Součást série „Německý klasik“.

Vätternrundan

Červen 2017

Silniční cyklistický maraton
300 km, 10h 51 min

Co je pro běžkaře Vasaloppet, to je pro cyklistu Vätternrundan. Must have zářez na pažbě brokovnice každého silničáře. 20 tisíc lidí jeden den jede okolo jezera.

Na kole Podkarpatskou Rusí

Červenec 2019

Unsupported Bikepacking
Z vlakem se z Prahy dostanete až do Michalovců a odtamtud jste na Podkarpatské Rusi na kole za tři hodinky. Projedete do jiného časového pásma, kde stále stojí dřevěné kostelíky, v nichž se v neděli modlí lidé oblečení do místních krojů. Ke snídani si natrháte jablka, k obědu nakopete brambory a k večeři vám dají vodku. Mimochodem místní pivo není vůbec špatné.

Okolo Měsíce aka Bike Hero

Říjen 2021

Ultrabiková výzva
172 km, 4250m převýšení 18h 30 min

Pokus o objetí délky měsíce krajinou Křivoklátska, většinou tedy potokem, chroštím, či korytem řeky. Nesešlo se nás dost, Měsíc jsme neobjeli, ale i tak to bylo žůžo.

König Ludwig Lauf

Únor 2018

Běžkařský maraton
44 km, 3h 29min

Taková Jizerská 50 v prostředí Bavorských Alp. Extrém to není, je to skoro po rovině a umrznout vás tu nikdo nenechá. Ale ať tu jsou nějaký běžky taky.

Jilemnická 50

Leden 2021

Běžkařský maraton
50 km, 1000m převýšení

Klasický český závod na běžkách v Krkonoších. Jako za starých časů. Žádný extrém, ale proč o tom nemluvit 🙂


Belinci

Belinci – výzkum vsi na Balkáně

2005 – 2010

Sociologický výzkum

Ve vsi Belinci na východním Balkáně jsem strávil více než 10 měsíců svojeho života. Žil jsem s místními lidmi v domcích uplácaných z hliněných cihel, se suchým tureckým záchodem. Pochopil jsem, že diskomfort materiální je nicotný vůči rozvoji osobnosti a poznátkům, které jsem tam získal.

Romské osady a vyloučené lokality

2005-2008

Sociologický výzkum

Rannou výzvou diskomfortu bylo pro mě studium romských sídel, kultury chudoby a sociální exkluze. Navštěvoval jsem vyloučené lokality ve střední evropě i na Balkáně. Základní bariérou pro mě bylo vůbec vejít dovnitř. Překonal jsem to v sobě ale a stala se z toho zábava.