ms

Michal Svoboda

Sociolog. Bikepacker. Ultrarunner. Šílenec diskomfortu.
Michal Svoboda

Myslel jsem si, že jsem od přirozenosti smutný člověk. Hledal jsem důvody v ostatních. Ve společnosti, do které jsem se narodil. V zastaralém vzdělávacím systému. Ve svých učitelích, šéfech, politicích.

Až časem jsem přišel na to, že štěstí nezávisí na vnějších okolnostech. Závisí na tom, jak na tyto okolnosti sami reagujeme. Musíme najít vnitřní sílu, abychom v těchto reakcích byli skutečně svobodní. A ta síla pochází z diskomfortu.

Pochopil jsem, že ti, kteří v životě něčeho dosáhli a kteří jednou budou odcházet s pocitem naplnění, nejsou z těch, kteří se starají o své bezpečí. Jsou to ti, kteří se vědomě vystavují neznámému. Spoléhají sami na sebe. Nebojí se výzev.

Svět diskomfortu vám průběžně představuji. V rozhovorech s těmi, kteří mu jdou přímo naproti. Ve vlastních úvahách. Věřím, že v něm najdete inspiraci.

Michal Svoboda

michal@silencidiskomfortu.cz

Moje největší výzvy diskomforu

Prominentní vrcholy Lužických hor

Září 2O2O

Unsupported ultra-trail running.
116 uběhnutých kilometrů a nastoupaných 4900 výškových metrů. V mých rodných horách.

Za 22 hodin.

Na kole Jordánskou pouští

Říjen 2019

Unsupported Bikepacking
700 kilometrů na kole uprostřed pouště, kde jsem si užil nejkrásnější samoty. 11 000 nastoupaných výškových metrů.

Za 10 dní.

Na kole z Prahy do Porta

Červenec – srpen 2018

Unsupported Bikepacking
3500 kilometrů na kole. Pouť do Santiaga de Compostela, která navždy změnila můj život a pohled na svět. Bonus až do Porta.

Za 50 dní.

Belinci

Belinci – výzkum vsi na Balkáně

2005 – 2010

Sociologický výzkum

Ve vsi Belinci na východním Balkáně jsem strávil více než 10 měsíců svojeho života. Žil jsem s místními lidmi v domcích uplácaných z hliněných cihel, se suchým tureckým záchodem. Pochopil jsem, že diskomfort materiální je nicotný vůči rozvoji osobnosti a poznátkům, které jsem tam získal.

Romské osady a vyloučené lokality

2005-2008

Sociologický výzkum

Rannou výzvou diskomfortu bylo pro mě studium romských sídel, kultury chudoby a sociální exkluze. Navštěvoval jsem vyloučené lokality ve střední evropě i na Balkáně. Základní bariérou pro mě bylo vůbec vejít dovnitř. Překonal jsem to v sobě ale a stala se z toho zábava.