Přeskočit na obsah

šílenci diskomfortu

Dva miliony let žilo lidstvo jako šílenci diskomfortu. Běhali jsme po lesích a hledali výzvy.
To jen v poslední době jsme zalezli za pec.

Podcast

Poslechněte si rozhovory se sportovci, dobrodruhy a cestovateli, co jdou daleko za hranice toho, co by většina z nás považovala za limit lidských možností. Proč? Protože se tam cítí šťastní.

Blog

Přečtěte si úvahy o diskomfortu a zážitky, které se skutečně staly. Na cestách, v hlavě. Všude tam, kudy vedlo nepohodlí. Filozofické úvahy nad tím, co je smysl života a jakou roli v něm hraje diskomfort.

Vlog

Podívejte se na videa o tom, kudy všudy se dá projet jinak, než jak by diktoval ďábel lidské pohodlnosti. Osobní vlog autora tohoto projektu. O cestě do Santiaga. Na kole pouští. Nebo expedice na východ.

Novinky

Poslechněte si rozhovor o mateřství špičkové sportovkyně s Ivanou Loubkovou

Žijeme v době, která nepříliš nahrává milovníkům „starých dobrých pravd a zvyklostí“. Ještě ke konci dvacátého století byla kombinace mateřství a kariéry (ať sportovní či pracovní) tématem diskusí. Dnes už nikdo soudný nepochybuje, že žena může být úspěšnou profesionálkou i matkou zároveň. Ve sportu je toto téma tím ožahavější, že se jedná o fyzickou stránku věci. Neubližujeme tréningem plodu? Může matka novorozeněte trénovat? Naštěstí od dob Galilea Galilei víme, že ti, kteří se bázlivě a křečovitě drží starých – ničím nepodložených – pravd se mýlí na úkor těch, kteří přicházejí s progresivním řešením, založeným na racionální úvaze a reálné zkušenosti. Mateřství špičkové sportovkyně rozhodně není koncem kariéry. https://open.spotify.com/episode/5Ux6Chye2oWpEkbilEUH57?si=285lZebxSW-NxtrOSgXz1Q Před zhruba čtyřmi lety se mnoha českým terénním triatletkám ulevilo. Soupeření o bednu se najednou stalo otevřenou disciplínou, kde se hraje o tři medaile, nikoliv jedno zbývající volné místo. Sestry Loubkovy se totiž po veleúspěšné kariéře sportovní vydaly na kariéru rodičovství. Leč soupeřky se neradovaly dlouho. Rok od ohlášeného těhotenství už zase stála Ivana Loubková na stupni vítězů se zlatou medailí na krku. Ivana Loubková: zdroj MTBS.cz O mateřství špičkové sportovkyně jsme se v podcastu ŠÍLENCI DISKOMFORTU bavili s Ivanou Loubkovou z týmu Cyklorenova Cvikov. Několikanásobnou vítězkou poháru či mistrovství ČR v xteře, vítězkou duatlonů i bajkových sérií, ale i špičkovou silniční cyklistkou. Ivana na vrcholu své kariéry být matkou neplánovala. Ale…
Read More

Poslechněte si rozhovor s mistrem běžeckých výzev Karlem Valentou!

Karel nejenže vyhraje většinu cross-marathonů, na které se přihlásí, zároveň je specialistou na vymýšlení – a hlavně absolvování – vlastních běžeckých výzev. Událostí, kde soupeřem vám není nikdo jiný, než vy sám.
Read More

Šílenci diskomfortu mají 2000 přehrání!

Když jsem s podcastem Šílenci diskomfortu začínal, měl jsem obavy, jestli to bude někoho zajímat. Realita předčila všechna moje očekávání a dnes mají všechny epizody už dohromady 2 tisíce poslechů!
Read More

Poslechněte si rozhovor s mistryní ČR v ultraskymaratonu Michaelou Mertovou

Míša není jen člověk, který pouze dře jak kůň. Její přístup ke sportu je komplexní a vědecký. Vyzná se ve výživě, ve fungování lidského těla, v regeneraci. Studuje detaily techniky běhu. A to z ní dělá nejen vynikající sportovkyni, ale i trenérku.
Read More

Poslechněte si rozhovor s Martinem Bláhou, organizátorem PVLH 24

Martin Bláha, chovatel včel i koní, ultra-runner a organizátor jedné z nejzajímavějších běžeckých výzev v ČR, PVLH 24.
Read More

Podcast: bikepacker a dobrodruh Martin Čunát

Pro Martina Čunáta je diskomfortem sedět v kanceláři. Komfortně se cítí naopak tehdy, když na kole projíždí Jižní Ameriku.
Read More

Podcast: ultracyklista Michal Hampl

Michal je všestranný sportovec, který nejvíc vyniká v unsupported bikepacking races, ultradlouhých cyklistických závodech, kde není dovolena žádná podpora.
Read More

Glosa: Šílenci diskomfortu

Člověk je jediným tvorem na zemi, který se vědomě a dobrovolně vystavuje diskomfortu. Na otázku proč tomu tak je, neexistuje jednoznačná vědecká odpověď.
Read More

Fejeton: Džin v poušti

Přijdete si najednou neskutečně malý. Vaše existence vám přijde nicotná ve srovnání s tím, jaký nekonečný svět vidíte nad sebou.
Read More

Podcast: triatlet Michal Šiška

Michal se postavil osudu. Nehledě na handicap se stal skutečným šílencem diskomfortu. Inspirací pro nás pro všechny.
Read More
Šílenci diskomfortu

Proč Šílenci diskomfortu

Spousta z nás se cítí nenaplněných. Zažíváme deprese, nevíme co si počít. Nemůžeme se pohnout z místa. Trávíme čas sebelítostí.

Vím o čem mluvím. Zažil jsem to. A věřím tomu, že znám cestu ven. Budu k vám upřímný. Není to žádný easy fix. Nestačí si jednou týdně chodit povídat ke studované paní s diplomem z filozofické fakulty. Vlastně vůbec nevěřím tomu, že to pomáha.

Ta cesta je složitá, bude bolet, budete se potit a cedit krev. Ale budete se cítit šťastní. Já vím, co to je, když je člověku ouzko. Nemůžu se do ničeho dokopat. Jsem nervózní z toho, že nic nedělám. Přitom řešení je tak jednoduché. Vstát a jít sakra něco dělat. Třeba si zaběhat. Ano, nechce se. Je tisíc důvodů, proč nejít. Ale to není deprese, to je převlečená lenost.

Smyslem života je progres, vývoj, neustálý posun k lepšímu. Nikoliv pohodlí a stagnace. Jen diskomfort nás zbaví letargie.